Start Aktualności XI Konferencja Ekumeniczna
XI Konferencja Ekumeniczna
PDF Drukuj Email

W naszym Ośrodku w sobotę 14 października odbyły się XI Spotkania Ekumeniczne, których tematem były: „Bieszczady w latach 1944 - 47”.

Licznie zebranych gości serdecznie powitał gospodarz Ośrodka ks. Dyrektor Bogdan Janik, który wprowadził w temat sesji naukowej.

Prelegenci zaprezentowali następujące zagadnienia:

  1. Operacja Karpacko - Dukielska. Największa bitwa górska II wojny światowej – Waldemar Półchłopek – Muzeum Historyczne w Dukli.
  2. Jeden człowiek dwa oblicza – historia Antoniego Żubryda – dr Adam Pobidyński.
  3. "Joachim" - z dziejów Inspektoratu AK Jasło - prof. dr hab. Grzegorz Ostasz – Politechnika Rzeszowska.
  4. „Działalność OUN i UPA  w Bieszczadach w latach 1945 - 1947” - Artur Brożyniak – Oddziałowe Biuro Badań Historycznych IPN w Rzeszowie.
  5. Kościół rzymskokatolicki w Bieszczadach po II wojnie światowej - ks. prof.  Stanisław Nabywaniec - Uniwersytet Rzeszowski.
  6. Przesiedlenia z powiatów brzozowskiego i sanockiego do 1947 r. – ks dr Jan Rogula.

Wykłady cieszyły się wielkim zainteresowaniem, ponieważ prelegenci przedstawili dogłębną analizę i szczegółowo wyjaśnili trudne zagadnienia. Treści wszystkich wygłoszonych podczas tegorocznej sesji ekumenicznej wykładów ukarzą się, jak co roku, w roczniku OIKUMENE CARPATHIA.

Następnie odbyło się uroczyste otwarcie polsko - słowackiej ścieżki etnograficznej - Tradycje i rzemiosło ukryte w drewnie, która jest efektem Mikroprojektu Polska-Słowacja Interreg V-A Polska - Słowacja 2014-2020.

O godzinie 15 wszyscy zgromadzili się w kaplicy Ośrodka na uroczystej Mszy św. Koncelebrze przewodniczył ks. prof. dr hab. Janusz Mierzwa, a homilię wygłosił ks. Piotr Bartnik – proboszcz parafii Wniebowstąpienia Pana Jezusa w Górzance.

Po Mszy św. wszyscy zebrani udali się do Centrum Kultury Ekumenicznej, gdzie pod pomnikiem św. Jana Pawła II uczestniczyli w modlitwie za Ojczyznę oraz o jedność Kościoła.

Kolejnym punktem programu była biesiada regionalna, podczas której koncertował ludowy zespół z Jankowiec oraz szkolny zespół dziecięcy ze Szkoły Podstawowej w Uhercach Mineralnych. Zaproszeni goście delektowali się wyśmienitymi regionalnymi potrawami przygotowanymi przez panie pracujące w kuchni OWR Myczkowce.

Na zakończenie przed figurą Królowej Matki Pięknej Miłości w ośrodkowej kaplicy zawierzono Panu Bogu w modlitwie różańcowej dzieła Ośrodka Caritas Diecezji Rzeszowskiej w Myczkowcach.

Galeria zdjęć - zapraszamy.