Start Aktualności Rekolekcje małżeńskie
Rekolekcje małżeńskie
PDF Drukuj Email

”Ślubuję Ci miłość … niezależnie od pogody czy nastroju” pod takim tytułem w uroczym zakątku naszej Ojczyzny czyli w Ośrodku Caritas w Myczkowcach, w dniach 13 – 15 grudnia odbyły się wyjątkowe rekolekcje dla małżeństw i narzeczonych. Rekolekcje prowadził ksiądz Zbigniew Lubas – duszpasterz ogniska wspólnoty trudnych małżeństw SYCHAR w Rzeszowie. W rekolekcjach uczestniczyli narzeczeni, małżonkowie i rodziny z dziećmi. Najmłodszy uczestnik miał 11 miesięcy, a wszystkich dzieciaczków było ponad 50.

a_1

 

W piątkowy wieczór rozpoczęliśmy od posilenia ciała, a następnie posilaliśmy duszę, uczestnicząc w Eucharystii, po zawiązaniu wspólnoty mieliśmy okazję wysłuchać wprowadzenia w temat rekolekcji. Dzień zakończyliśmy odśpiewaniem apelu jasnogórskiego.

Sobotni dzień rozpoczęliśmy od wspólnego pysznego śniadania a później dorośli poszli na swoje konferencje ,a dzieci na swój program. Małżonkowie wraz z narzeczonymi wysłuchali konferencji na tematy: „ Miłość- Małżeństwo – Granice” i „Kto w małżeństwie rządzi, a raczej kto i jak ma w nim służyć?”. Po dawce cennej wiedzy i wskazówkach, uczestniczyliśmy w Eucharystii. Nasza diakonia opiekująca się dziećmi zadbała aby nasze dzieci mogły świadomie uczestniczyć w Liturgii i przygotowała wraz z dziećmi lampiony, które dzieci niosły prowadząc procesję liturgiczną do ołtarza.

Po obiedzie był czas dla rodziny, a szczególnie był czasem wielkiej radości dla naszych dzieci, bo niespodziewanie odwiedził ich święty Mikołaj i przyniósł prezenty. Po odpoczynku wysłuchaliśmy konferencji: „Komunikacja małżeńska – jak pokonywać lęki i czynić relację dojrzałą” a po niej obejrzeliśmy bardzo ciekawy film - ukazujący jak wielkie rzeczy Pan Bóg czyni tym, którzy Mu zaufają. Po kolacji wszyscy uczestniczyli w rodzinnym wieczorze uwielbienia, animowanym przez zespół Światło Uwielbienia. Każdy miał okazję spojrzeć Panu Jezusowi w oczy, modlitwa uwielbienia, dziękczynienia, przeproszenia i prośby płynąca z serc, wytworzyła niesamowitą więź wśród uczestników, czuło się siłę modlitwy, kiedy cała wspólnota polecała Panu Bogu wypowiadaną intencję. Głębokim dopełnieniem było indywidualne błogosławieństwo każdej rodziny i każdej pary narzeczonych. Widać było niecodzienne twarze przepełnione radością i pokojem a z oczu płynęły łzy wdzięczności za otrzymane łaski od Pana. Ten bardzo bogaty w przeżycia dzień zakończyliśmy odśpiewaniem apelu jasnogórskiego.

W piękny niedzielny poranek po śniadaniu, udaliśmy się na Uroczystą Eucharystię, aby bardziej świadomi otrzymanych darów , dziękować i polecać siebie i całą rodzinę Królowej Matce Pięknej Miłości. Podsumowaniem przekazywanych treści była konferencja: „ Małżeństwo w kryzysie – a gdzie są wtedy nasze dzieci?”, a po niej „ Radość we wspólnocie”, wspólne dzielenie się radościami i darami jakie każdy otrzymał od Ojca naszego który jest w niebie. Słowa wdzięczności były kierowane do księdza Zbigniewa za prowadzenie rekolekcji, księdza Bogdana za udostępnienie ośrodka na czas rekolekcji, ale przede wszystkim uczestnicy wyrażali ogromną wdzięczność Bogu i Matce Najświętszej za przyprowadzenie ich tutaj i wlanie w ich serca nowej nadziei na każdy kolejny dzień. Aby to umocnienie nie znikło szybko, każda rodzina otrzymała swojego Anioła Stróża aby ich strzegł i wspierał w każdej trudnej decyzji .

Niech Pan Bóg będzie uwielbiony i Matka Maryja w sercach wszystkich, którzy pomogli w przeprowadzeniu tych rekolekcji oraz uczestników którzy odpowiedzieli na zaproszenie. Szczególnie dziękujemy Radiu VIA i FARA oraz tygodnikowi NIEDZIELA za objęcie rekolekcji patronatem medialnym. Dziękujemy wszystkim współorganizatorom Stowarzyszeniu Miłość i Odpowiedzialność oddział Przemyski, Duszpasterstwu Rodzin Archidiecezji Przemyskiej, Wspólnocie SYCHAR i Diakoni Życia ruchu Światło – Życie.

Niech dary które każdy z nas otrzymał, owocują w naszych sercach i naszych rodzinach, byśmy byli świadectwem dla tych, którzy jeszcze nie odnaleźli drogi prowadzącej do Boga. Wiemy, że On z ojcowską miłością na nich czeka.

Chwała Panu i Matce Najświętszej!

a_4

a_2

a_3