Start Aktualności
Aktualności
Konferencja Biblijna
PDF Drukuj Email

Caritas Diecezji Rzeszowskiej

Ośrodek Wypoczynkowo Rehabilitacyjny w Myczkowcach
i Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana”

Oddział Okręgowy w Rzeszowie

Mają zaszczyt zaprosić

 

Na Konferencję Biblijną

„Ku lepszemu rozumieniu Pisma Świętego”

przy OGRODZIE BIBLIJNYM

w dniu 17 listopada 2018 r.

w Ośrodku Caritas w Myczkowcach

 

Program

9.30 Rozpoczęcie

1. Znaczenie i symbolika góry Synaj i góry Błogosławieństw –  doc. ThDr. PhDr. Daniel Slivka,- PhD. PU v Prešove, Słowacja i ks. prof. nadzw. dr hab. Janusz Mierzwa, PWSZ  w Sanoku.

2. Hymn na cześć Jahwe o Stworzeniu świata jako prawda teologiczna i źródło muzycznej inspiracji – ks. dr hab. Tadeusz Bratkowski – Uniwersytet Rzeszowski.

10.15  Przerwa kawowa

3. Biblijny aspekt słabości – O. Wiesław Faron SJ – Rektor Kolegium OO. Jezuitów w Starej Wsi.

4. Motyw przyjaźni w chrystologii Janowej Ewangelii – ks. prof. dr hab. Stanisław Haręzga - Katolicki Uniwersytet Lubelski.

5. Boska świadomość Jezusa wyrażona w Jego relacji do królestwa Bożego – ks. dr hab. Jacenty Mastej – Katolicki Uniwersytet Lubelski.

 

13.30  – Obiad oraz koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu uczniów z Zespołu Szkół w Uhercach Mineralnych

15.00  –  Msza święta – zakończenie.

 

Ze względów organizacyjnych prosimy o potwierdzenie uczestnictwa

tel. 13 461 83 70, e-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

 
Rekolekcje kapłańskie 2018
PDF Drukuj Email

Rekolekcje dla księży odbędą się w Ośrodku Wypoczynkowo – Rehabilitacyjnym Caritas w Myczkowcach w terminie 25 – 28 listopada 2018 r. tj. Od niedzieli Chrystusa Króla do środy włącznie.

Prowadzi o. Piotr Nowak OFM Cap z Wałcza.

Zgłoszenia proszę kierować bezpośrednio do Ośrodka w Myczkowcach - Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

tel. 13 461 83 70, 605 106 755

 
Katechezy przedmałżeńskie
PDF Drukuj Email

kat_123

 
XII Spotkania Ekumeniczne
PDF Drukuj Email

W sobotę 13 października w Ośrodku Rehabilitacyjno - Wypoczynkowym Caritas Myczkowce odbyły się XII Spotkania Ekumeniczne połączone z sesją naukową "Nasze drogi do niepodległości".

eku_14

 
V turnus kolonii letniej i podsumowanie akcji wakacyjnej
PDF Drukuj Email

W dniach od 21 do 30 sierpnia w Ośrodku Caritas w Myczkowcach wypoczywało 90 uczestników i uczestniczek – dzieci i młodzieży z dekanatów: Kolbuszowa wschód i zachód, 18 dzieci z Domu Dziecka w Rzeszowie oraz 6 dzieci i młodzieży z Kałusza na Ukrainie. Pobyt na wakacyjnej kolonii finansowany został w ramach Programu Funduszu Inicjatyw Obywatelskich na lata 2014 - 2020r.

Opiekę nad kolonistami sprawowało opiekę 10 wychowawców, pani doktor Czesława Lubas, kierownik kolonii oraz dwie panie pielęgniarki. Posługę kapelanów pełnili ks. dr hab. Jacenty Mastej - profesor Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego i ks. dr hab. Janusz Miąso - profesor Uniwersytetu Rzeszowskiego. Księża kapelani w codziennej Mszy Świętej przybliżali nam prawdy wiary zawarte w Ewangelii, realizując także tematykę programu kolonijnego pt. „Szczęśliwe dni”.

Piękna pogoda sprzyjała realizacji zamierzonych celów. Dzieci w ramach projektu: „Kto Ty Jesteś? Polak Mały. Organizacja wypoczynku letniego dzieci i młodzieży zagrożonych wykluczeniem społecznym” uczestniczyły w wyprawie na Połoninę Wetlińską, w wycieczce Dużą Pętlą Bieszczadzką oraz w pieszych wyprawach pod opieką przewodników górskich oraz wychowawców. Spacerowały po okolicy zapoznając się z pięknem bieszczadzkiej przyrody. Uczestniczyły w warsztatach ekologicznych w sali przyrodniczej Centrum Natura 2000. Wzmacniając prozdrowotny i prorozwojowy wypoczynek letni dzieci zorganizowany został dzień sportu, w czasie którego beneficjenci sprawdzili swoje siły w licznych konkurencjach i rozgrywkach sportowych.

Blok zajęć „Twórczy Polak Mały” objął spotkania warsztatowe w których dzieci uczestniczyły w zajęciach z bibułkarstwa, zdobnictwa przedmiotów, warsztatach rękodzielniczych, zajęciach taneczno – rytmicznych i plastycznych. Poznały herby miast, wymalowały piękne praca plastyczne, poznały zabytki Polski i historię, śpiewały pieśni patriotyczne  i bawiły się muzyką.

Wypełniając czas wolny dzieci zorganizowano spotkanie pokazowe „Eksperymenty naukowe chemii i fizyki” prowadzonych przez studentów Politechniki Rzeszowskiej. Uczestnicy kolonii poznając piękno przyrody odbyli także rejs statkiem po Jeziorze Solińskim. Koloniści zwiedzili znajdujące się na terenie ośrodka Centrum Kultury Ekumenicznej, Ogród Biblijny, Zwierzyniec i mieli także możliwość skorzystania z jazdy konnej.

Przedstawiciele Instytutu Pamięci Narodowej z Rzeszowa przeprowadzili zajęcia edukacji historycznej i konkursy, zaś przedstawiciele Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego, Policji, Inspekcji Transportu Drogowego oraz Straży Pożarnej zajęcia dotyczące bezpiecznego poruszania się po drogach, udzielania pierwszej pomocy i postępowania w przypadku zagrożenia pożarem.

Dzieci spotkały się także z  Przedstawicielami Państwowej Inspekcji Pracy z Rzeszowa. Zaproszeni goście przedstawili zasady bezpiecznego postępowania podczas gier i zabaw oraz prac polowych w gospodarstwie wiejskim.

Zadania projektowe objęły także spotkanie z pedagogiem, który poprzez zajęcia integracyjne przeprowadził trening kompetencji społecznych i komunikacyjnych. Warsztaty „Mocny Polak Mały” wzmocniły kompetencje obywatelskie i patriotyczne beneficjentów projektu. Nie zabrakło integracyjnych zabaw tanecznych i  ruchowych.

Zorganizowane zostało wiele konkursów takich jak: biblijny, plastyczny, muzyczny, taneczny, sportowy oraz konkurs wiedzy o ośrodku.

Projekt realizowany podczas turnusu pozwolił na pokierowanie rozwojem dzieci i młodzieży w prawidłowym wzmacnianiu ich osobowości w kompetencje społeczno - obywatelskie. Beneficjenci potrafią szerzej odpowiedzieć na pytanie „Kto ty jesteś? Polak mały.” Bowiem Polak Mały to – mocny, zdrowy, twórczy, odpowiedzialny, mądry i świadomy swojej historii narodowej młody człowiek. Dziś świętując setna rocznicę odzyskania niepodległości przez nasza Ojczyznę musimy pamiętać ze potrzeba nam właśnie takiego pokolenia Polaków.

Wszystkim wyżej wymienionym celom sprzyjała dobra atmosfera, życzliwe słowa, wzajemna pomoc co wywoływało na twarzach dzieci radość i wiele pozytywnych emocji.

 
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 następna > ostatnia >>
Strona 1 z 34