Start Aktualności
Aktualności
Kolonia dzieci z Ukrainy
PDF Drukuj Email

Ośrodek Caritas w Myczkowcach w dniach 9 – 22 czerwca 2017 roku gościł 120 dzieci z Ukrainy. Dzieci pochodzące z rodzin o polskich korzeniach przyjechały z Koziatynia, Czortkowa, Wołodarska, i Lwowa. Razem z dziećmi przyjechało 11 opiekunów. Kadrę na kolonii dopełniło 4 wolontariuszy z Polski.

Funkcję kierownika tradycyjnie pełniła pani Maria Miąso, a nad całością czuwał ks. Bogdan Janik – dyrektor OWR w Myczkowcach.

Kolonia była finansowana przez Kancelarię Senatu i Caritas Diecezji Rzeszowskiej. Dzieci codziennie uczestniczyły we Mszy św. ze specjalnie skierowaną do nich homilią. Program kolonii zapewniał pogłębianie znajomości języka polskiego, którego lekcje prowadziła mgr Agata Chmura. Koloniści poznawali kulturę i zwyczaje swoich przodków, integrowali się z polskimi dziećmi odwiedzającymi ośrodek Caritas. Dzieci brały udział w różnych konkursach: plastycznym, muzycznym i sportowych, prezentowały swoje talenty występując w strojach ludowych. Korzystali z atrakcji Ośrodka, zwiedzali Ogród Biblijny, Centrum Kultury Ekumenicznej, mini Zoo, Centrum Promocji Obszarów Natura 2000.

Ukr

 
Konferencja Biblijna
PDF Drukuj Email

17 maja 2010 r. w Ośrodku Rehabilitacyjno – Wypoczynkowym Caritas w Myczkowcach z inicjatywy ks. Dyrektora Bogdana Janika został otwarty Ogród Biblijny. Tego też dnia odbyła się pierwsza Konferencja Biblijna. Tradycją ośrodka stało się coroczne organizowanie konferencji poświęconych tematyce biblijnej. Znani prelegenci przybliżają licznie zgromadzonym słuchaczom ciekawe zagadnienia poszerzające znajomość Pisma Świętego. Z roku na rok konferencje cieszą się coraz większym zainteresowaniem.

W sobotę 13 maja 2017 r., w 100 – lecie objawień fatimskich, odbyła się już XI Konferencja Biblijna będąca kontynuacją cyklu „Ku lepszemu rozumieniu Pisma Świętego”. W auli OWR Caritas zgromadziło się około 170 osób. Zaproszonych gości serdecznie powitał i w klimat konferencji wprowadził ks. Bogdan Janik – gospodarz Ośrodka.

kon_3

 
Droga Krzyżowa Służb Mundurowych
PDF Drukuj Email

W dniu 7 kwietnia 2017 r. odbyło się nabożeństwo Drogi Krzyżowej dla służb mundurowych województwa podkarpackiego.

To już siódmy rok, kiedy w piątek przed Niedzielą Palmową gromadzą się przedstawiciele służb mundurowych wraz z kapelanami oraz władze samorządowe okolicznych gmin i powiatów. Głównym organizatorem tegorocznego nabożeństwa był Polski Związek Łowiecki z okręgu województwa podkarpackiego. Niezwykłą oprawę nabożeństwa nawiązującą do tradycji łowieckich wprowadził zespół sygnalistów z Żołyni. Tegoroczne rozważania Drogi Krzyżowej przygotował o. Tomasz Nogaj SJ. Oprócz myśliwych w Drodze Krzyżowej wzięli udział przedstawiciele Straży Granicznej, Policji, Izby Administracji Skarbowej, Służby Więziennej, Wojska Polskiego, Państwowej i Ochotniczej Straży Pożarnej, Straży Ochrony Kolei, Inspekcji Transportu Drogowego, Związku Harcerstwa Polskiego, Regionalnych Lasów Państwowych, Stowarzyszenia Przewodników Turystycznych Karpaty, GOPR-u oraz mieszkańcy okolicznych miejscowości. Nabożeństwo rozpoczęło się przed wejściem do kościoła pw. św. Jana Chrzciciela w Zwierzyniu. Stacjami Drogi Krzyżowej były kapliczki zbudowane wzdłuż drogi prowadzącej do źródełka, gdzie znajduje się grota Matki Bożej. Przy kolejnych stacjach rozważaniom wielkopostnym przewodniczyli przedstawiciele poszczególnych służb, którzy kolejno nieśli na swych ramionach krzyż. Zwieńczeniem Drogi Krzyżowej była uroczysta Msza św. koncelebrowana pod przewodnictwem J.E. biskupa Edwarda Białogłowskiego – sufragana Diecezji Rzeszowskiej, ofiarowana w intencji służb mundurowych, ich rodzin oraz pozostałych uczestników. Współkoncelebransami byli kapelani poszczególnych formacji, biorący udział w Drodze Krzyżowej. Ksiądz Biskup w homilii przypomniał, że: „Znajdujemy się w miejscu, w którym od dawna żyli świadkowie Chrystusa, czego dowodem jest znaleziony zabytkowy krzyż, który znajduje się w Muzeum Diecezjalnym w Przemyślu. Może przy tym źródle warto podziękować panu Bogu za kapłana, który nas ochrzcił, za naszych rodziców i za naszych chrzestnych. To dzięki nim staliśmy się uczniami Chrystusa. Wiara to dar, który otrzymaliśmy od Pana Boga i od innych i tym darem mamy dzielić się z bliźnimi. Obecny rok przeżywamy pod hasłem: „Idźcie i głoście”. Każdy z nas niech stanie się żywym świadkiem tajemnicy Bożej miłości i Bożego działania - wtedy my będziemy szczęśliwi i będziemy się radować, że uszczęśliwiamy, a nie przygnębiamy”.

Uroczystość tradycyjnie zakończyło pamiątkowe zdjęcie wszystkich uczestników służb mundurowych.

Ob_2

 
Wielkopostne rekolekcje dla członków PZC
PDF Drukuj Email

rek

„Idźcie i głoście” – hasło Roku Liturgicznego towarzyszyło wielkopostnym rekolekcjom dla członków Parafialnych Zespołów Caritas, które w dwóch seriach tj. od 10 do 12 marca i od 17 do 19 marca br. odbyły się w Ośrodku Caritas w Myczkowcach, którym przewodniczył ks. dr Stanisław Mazur - proboszcz i kustosz sanktuarium Matki Bożej Królowej Rodzin w Ropczycach. W tych duchowych ćwiczeniach wzięło udział 414 osób z 207 parafii (w tym 2 osoby z parafii Chodowiczi na Ukrainie).

Rekolekcjonista tematykę głoszonych homilii i konferencji związał z jubileuszem 300 lat koronacji Jasnogórskiego Obrazu, a także 100 lat od objawień Maryi w Fatimie i miłosierdzia w posłudze św. Brata Alberta (z racji Roku tego świętego ogłoszonego przez Polski Parlament).

Do uczestników pierwszej serii rekolekcji w sobotę 11 marca przybył Biskup Rzeszowski Jan Wątroba. Podczas sprawowanej Eucharystii nasz arcypasterz dziękując za posługę pomagania zachęcił do podjęcia nowego wyzwania związanego z akcją Caritas Polska „Rodzina Rodzinie”. Biskup zalecił, by każdy dekanat podjął opiekę nad 1 rodziną z Aleppo, aby w ten sposób z tej pomocy skorzystało co najmniej 25 rodzin.

Odprawiających rekolekcje w drugim terminie odwiedził ks. bp Kazimierz Górny, który przybył do Myczkowiec w niedzielę 19 marca. Po wspólnej Eucharystii - na spotkaniu w auli - założyciel Caritas Diecezji Rzeszowskiej podzielił się swoimi przeżyciami z pobytu w Ziemi Świętej, z której powrócił poprzedniego dnia.

Wieloletnią praktyką rekolekcji są spotkania i warsztaty, podczas których zespoły wzajemnie się ubogacają różnymi formami podejmowanych dzieł miłosierdzia. Jednym z ważniejszych tematów było m.in. przygotowanie się do jubileuszu 25-lecia diecezjalnej Caritas oraz odpowiedź na apel naszego biskupa dotycząca włączenia się w program „Rodzina Rodzinie”, w którym już kilka parafii uczestniczy.

Spotkania prowadził ks. Stanisław Słowik - dyrektor Caritas Diecezji Rzeszowskiej oraz s. Joanna Smagacz.

tekst i foto S. Joanna Smagacz

rek

 
II turnus zimowiska w Ośrodku Caritas w Myczkowcach
PDF Drukuj Email

W dniach od 21 do 27 stycznia 2017 roku w Ośrodku Caritas w Myczkowcach odbył się II turnus zimowiska, na którym wypoczywało 115 dzieci i młodzieży z dekanatów: Kolbuszowa – Wschód, Kolbuszowa – Zachód, Sokołów oraz 16 dzieci z Kałusza na Ukrainie.

Opiekę nad dziećmi sprawowało dziesięciu wychowawców oraz trzy panie pielęgniarki. Posługę kapelana pełnili: dyrektor Ośrodka – ks. Bogdan Janik oraz ks. Józef Mucha – dyrektor Diecezjalnego Wydawnictwa Bonus Liber. Księża kapelani w codziennej Mszy Świętej przybliżali nam prawdy wiary zawarte w Ewangelii, realizując także tematykę programu dydaktyczno – wychowawczego: „Dzieci w wielkiej rodzinie ludzi”.

zim

 
Strona 8 z 35